Dvitėjinių metalinių sijų charakteristikos
Taikymas | Charateristikos; Matmenys, mm | Plieno markė |
---|---|---|
Suvirinimo, kniedėmis bei varžtais tvirtinamoms konstrukcijoms | Karšto valcavimo HEA, HEB ir IPE profilio; Ilgis 6000-12000 mm; HEA 100-300x96-x990x5-31; HEB 100-300x100-1000x6-36; IPE 46-220x80-600x3.8-19 | USt37-2, St37-2, Rst37-2, St44-2, St52-3 pagal DIN 17100/ S235 (JR, JRG1, JRG2, J0, J2G4), S275 (JR, J0, J2G4), S355 (JR, J0, J2G4) pagal EN 10025 |
Vieni iš pagrindinių elementų šiuolaikinėje statyboje yra būtent dvitėjinės sijos. Jos labai dažnai naudojamos, statistiškai apie 95 proc. atvejų. Ir tokios sijos gaminamos iš plieno, nes tai bene svarbiausia statybos žaliava.
Dvitėjinės sijos perdangoms ir ne tik
Dvitėjinės sijos perdangoms reikalingos tam, kad išlaikytų ir paskirstytų apkrovas, kad išliktų pusiausvyra ir tiesiog nesugriūtų konstrukcija. Tad, suprantama, jog tokios sijos turi būti pagamintos taip, kad sijos būtų ilgaamžiškos ir labai patvarios bei galėtų atlaikyti įvairiausias sąlygas ir didžiausius svorius. Todėl dar kažkada inžinieriai sugalvojo dvitėjinę siją, kuri kaip „šonkaulis“ išlaiko apkrovą paskirstydama ją per visą ilgį ir šonuose, kuriuose ji laikosi ant atramų. Dėl to nesusilenkia, nelūžta, neskyla. Taip pat yra dar ir pagalbiniai elementai, dėl kurių konstrukcija tampa dar tvirtesnė, kuri tarnauja daugelį dešimtmečių.
Tačiau, vertėtų turėti omenyje, kokias būtent apkrovas turėtų išlaikyti – ar mažas, ar dideles. Pavyzdžiui, jei norima pastatyti dviejų aukštų „standartinį“ namą (4-ių asmenų šeimai), tai tuomet būtina tik atitinkama-paprastesnė konstrukcija su dvitėjinėmis sijomis. (Čia dar reiktų atsižvelgti į tai, kas bus antrame aukšte – ar bus daug pianinų ir kitų sunkių svorių, ar nebus). Jeigu turi būti pastatytas didelis pastatas, tai tuomet, žinoma, reikia visiškai kitokios-sudėtingesnės konstrukcijos ir dvitėjinių sijų sistemų, kurios išlaikytų didžiules apkrovas.
Sijų profiliai skirtingi ir jų panaudojimas taip pat skiriasi. Celtis ir Ko asortimente yra HEA, HEB ir IPE profilio, visi jie įvairių matmenų ir plieno markių. Šitaip dėl to, jog kiekvienos tokios dvitėjinės metalinės paskirtis yra kitokia.
Metalinės dvitėjinės sijos naudojamos įvairiems darbams statyboje: pastato karkaso konstrukcijai, denginiams, denginio konstrukcijoms, perdangoms (ypač didelių angų), namo sienų ir stogo konstrukcijoms. Taip pat didelėms perdangoms, tuomet dvitėjinės metalinės sijos sudaro sistemą ir tai gali būti antrąja nešančiąja konstrukcija. Be to, tai labai svarbu statant tiltus, dideles konstrukcijas su kolonomis.
Metalinės sijos – kodėl verta?
Metalinės sijos – žymiai geresnės nei medinės sijos dėl kelių priežasčių. Verta pirkti dvitėjines metalines sijas, ypač dabar, kai medienos kainos pakilusios. Taip pat ir ilgaamžiškumo prasme žymiai geriau, nes ne visada medinės sijos pagaminamos kokybiškai, o ir laiko tam reikia ilgiau. Ypač perdangoms, nes labai svarbus yra stabilumas ir patvarumas. Palyginus su sijomis iš metalo – jos paruošiamos atsižvelgiant į projektą, tiksliai pagal reikalavimus, o norint išgauti reikiamų matmenų medines sijas – lieka nemažai atliekų, tad ir žaliavos reikia daugiau – savaime aišku, jog ir išlaidų dėl to daugiau. Todėl, dažnu atveju yra geriau rinktis sijas iš metalo.
Metalinės sijos kaina tikrai mažesnė nei medinės, ypač perkant internetu. Tuo labiau, jog yra nemažas pasirinkimas. Galima rinktis įvairiausių svorių, kiekių, matmenų (pvz., 100-300x100-1000x6-36) ir profilių (pvz., HEB) bei plieno markių (pvz., St37-2) karšto valcavimo dvitėjines sijas. Celtis ir Ko siūlo aukštos kokybės sijas iš metalo . Tokios dvitėjinės sijos tinkamos norint tvirtinti konstrukcijas varžtais, kniedėmis ir / ar suvirinimo būdu.
Dar svarbus dalykas, į kurį reiktų atsižvelgti – į sijų žingsnį ir tarpatramius. Žingsniai – tai atstumai, tarp kurių yra tarpatramiai. Esant galimybėms sijų kiekis turi būti didesnis, o žingsnių – mažesnis. Tačiau negalima taupyti tarpatramius. Turi būti vienas papildomas, kad būtų užtikrintas konstrukcijos patvarumas ir kad vėliau nereiktų stiprinti sijų.